Uit de Oirschotse Politiek
We staan met zijn allen voor een grote opgave. Het aantal woningen dat in Nederland bijgebouwd moet worden is ongekend groot. We moeten álle kansen benutten, ook in de bestaande woningvoorraad. Wij willen initiatieven hiertoe zoveel mogelijk stimuleren door het bestaande beleid te versoepelen.
Zeker als er voldoende potentie in de markt aanwezig is. Daarbij kijken we gelijk ook naar de mogelijkheden in onze toekomstige fusiegemeente Best, vanuit de gedachte dat beleid maar één keer ontwikkeld hoeft te worden.
Onze aandacht gaat vooral uit naar het splitsen van bestaande woningen. Daar liggen in Oirschot en Best veel kansen. Maak van een bovenverdieping een zelfstandige woonruimte. Of splits een woning verticaal in 2 of meerdere woningen.
Horizontaal splitsen is nu nog niet mogelijk in Oirschot. Verticaal wel, maar de huidige regels knellen.
Een ondergrens van 70 m² is te star: een splitsing in woningen van bijvoorbeeld 75 en 65 m² moet gewoon kunnen als dat bouwkundig eenvoudiger en dus goedkoper kan. En waarom zouden we geen ruimte bieden aan mensen die aangeven dat 45 m² voor hen voldoende is? Voor alleenwonenden is dat vaak een perfecte oplossing.
Zo ook de beperkende voorwaarde van 2 parkeerplekken op eigen terrein. Dit sluit niet aan op de behoeften van bijvoorbeeld starters. Ook hier zetten we in op versoepeling van de normen en sturen we mobiliteit juist de goede kant op: minder auto’s, meer groen en meer ruimte voor wonen.
Ons pleidooi in de raad kon gelukkig op brede steun rekenen. Versoepel het beleid voor horizontaal én verticaal splitsen. Let daarbij op behoud van groen en op kwaliteitseisen als geluidsisolatie en veiligheid. En als er dan toch verbouwd wordt, doe dat dan met duurzaamheid in gedachten: isoleer maximaal en ga van het gas af. Zo dragen we tegelijk bij aan de warmtetransitie en verbeteren we de leefkwaliteit.
Sociaal Progressief Oirschot
John Vervoort