Een foto van de Molenstraat, gezien vanaf de Rijkesluisstraat. Rechts zien we wat slordig neergelegde materialen liggen. Ze hoorden bij de smederij van Jan van den Heuvel. De houten stellage was om paarden vast te houden als ze nieuwe hoefijzers kregen. Op drie plekken in de Molenstraat liggen paardendrollen. Het was nog stil in Oirschot.
We lezen de (ingekorte) beschrijving van Theo van de Loo in het heemkundetijdschrift Van den Herd:
“Jan de smid zat op de hoek van de Molenstraat: ‘Hoef- en Kachelsmederij J.P. van den Heuvel’ stond er op de gevel. Jan zat in de zomer zondags met zijn Mina, gewassen en verschoond, op de stoep te buurten met wandelaars. Jan, een flinke, brede manskerel met aan een fluwelen lint een antiek zakhorloge op zijn omvangrijke buik en Mina een tenger, frêle klein vrouwtje. Jan zat er warmpjes bij en zei altijd heel trots: “Ons Mientje is van onder tot boven met goud behangen”. Later heeft Kareltje Kerkhof in het pand een groentewinkel gedreven. Langs de smid woonde Huubke van Coolwijk, de ‘Heerenkapper’. Hij kwam uit ’s-Hertogenbosch en was fervent aanhanger van B.V.V. Heel het voetbalgebeuren werd uitentreuren behandeld tijdens het knippen en scheren. Het inzepen duurde daarom soms erg lang als hij de tactiek van B.V.V. aan het uitleggen was. Zijn vrouw noemden we altijd ‘juffrouw Coolwijk’. Zij wandelde meermalen per dag op de mèrt of omgeving met haar poes, die ze aan een riempje uitliet.”
(Tekst: Ad van Zelst, Heemkundekring De Heerlijkheid Oirschot. Bron: Van den Herd, Theo van de Loo. Foto: archief heemkundekring)
De Heemkundekring krijgt graag foto’s en verhalen van oud-Oirschot. Ook gedachtenisprentjes zijn welkom, die hoeven niet oud te zijn. Stuur ze digitaal via e-mail naar secretariaat@deheerlijkheidoirschot.nl of stop ze in de brievenbus van het secretariaat op Dekanijstraat 10 in Oirschot. Graag voorzien van omschrijving en retouradres.
De heemkundekring heeft meer dan 200 leden. We hebben regelmatig interessante bijeenkomsten, lezingen en excursies. Is heemkunde iets voor u? Kijk eens op onze website www.deheerlijkheidoirschot.nl
Daar staan nog veel meer foto’s van oud Oirschot.