Wat was de eerste hit van ABBA in Nederland? En welke band nam drie nummers op voor het spel Final Fantasy XV die in 2016 werden losgelaten op menig PlayStation en Xbox apparaat? Ongeveer in die bandbreedte kun je de vragen verwachten bij de tweede editie van de Beerse PopQuiz in Ons Mevrouw in Middelbeers. Samensteller Erno Mijland heeft dit jaar versterking in de persoon van Sjors van Eeten, wat de ‘verjonging’ van de PopQuiz ongetwijfeld een boost gaat geven.

door Rens van Ginneken

Sjors is met zijn 28 lentes zo’n beetje de helft van Mijlands leeftijd. “Ik ben er inderdaad bij gevraagd als ‘jeugdig persoon’ tijdens een vergadering voor het Kubus Festival”, zo lacht de Middelbeerzenaar en muziekliefhebber. “Mijn inbreng moet het aantal vragen over de periode van 2000 tot nu flink omhoog brengen, hoewel ik daarnaast ook veel naar seventies en eighties muziek luister.” Erno: “Sjors was eigenlijk de enige sollicitant, dus hij kon stevige eisen neerleggen, haha!” Waar vorig jaar de vijftigplus deelnemers nog konden profiteren van hun muziekkennis van vroeger, zal dat dus dit jaar lang niet zo bepalend meer zijn en wordt de PopQuiz dus ook aantrekkelijker voor de jongere generaties. “De honderd vragen zullen qua tijdvakken mooi verdeeld zijn over grofweg de laatste zestig jaar. Uiteraard komen er ook verschillende muziekstijlen aan bod. Teams die bestaan uit verschillende generaties zullen dus waarschijnlijk het beste scoren dit jaar”, aldus Erno.

One hit wonder

Er ontspint zich een mooi gesprek tussen de twee over disco, samples, beats, jazzrap, Us3, Loyle Carner, De Jeugd van Tegenwoordig. Ze hebben zelf een aardig brede smaak. Maar ook het scala aan vraagtypes blijkt breed, zo vertelt Erno. “Dat kan variëren van achterstevoren gedraaide songs tot foto- en videovragen, het matchen van een steden en artiesten, het herkennen van intro’s, een uit een fragment gefilterd instrument, een vertaling van een tekst, of een ‘one hit wonder’. Het blijft toch wel echt noeste arbeid voor de bedenkers: we hebben ontdekt dat Artificial Intelligence eigenlijk geen goede vragen kan verzinnen.”

Je dorpsgenoten weer eens zien

De technische opzet blijft ongeveer gelijk aan vorig jaar. “Het is een Kahoot-achtige quiz, waarbij je dus een goede werkende en goed opgeladen telefoon nodig hebt. Net als vorig jaar levert een snel antwoord ook weer extra punten op. Wat wel veranderd is: de juiste spelling of een typefoutje bij de naam van een artiest of een nummer is nu niet echt een issue meer. Je hoeft namelijk alleen de eerste letter in te tikken”, onthult Erno. Wat het in ieder geval ook wordt, aldus Sjors: “Een klein gezellig feestje. Op een vrijdagavond, dus het hoeft het gebruikelijke uitgaan waarschijnlijk niet in de weg te zitten. En je ziet je dorpsgenoten weer eens. De prijs blijft hetzelfde als vorig jaar: vijftig euro per team. Maar daar is nu wel de eerste consumptie bij inbegrepen.”

25 teams welkom

Hij is ervan overtuigd dat ook de jongere generaties dit leuk zullen willen. “Wij spelen met vrienden ook weleens Hitster bijvoorbeeld.” Erno, die in het verleden ook al vele malen de Beerse Muziekkwis in De Kemphaan organiseerde, ziet de toekomst voor deze nieuwe quiz rooskleurig. “Als we er energie in blijven steken met jonge mensen, dan is er nog steeds een Beerse PopQuiz als wij allang achter een rollator lopen!”

De jaarlijkse Beerse Pop Quiz 2024 wordt in Ons Mevrouw gehouden. De avond wordt gepresenteerd door Sjors van Eeten en Erno Mijland die de quiz ook hebben samengesteld. Het belooft een avond te worden met veel plezier en gezelligheid. Er zijn verschillende prijzen te winnen, onder meer voor de beste drie teams en voor de leukste teamnaam.

De quiz is een samenwerking tussen het Kubus Festival en ontmoetingscentrum Ons Mevrouw. De helft van het entreegeld gaat naar Stichting Kubus, Je kunt je inschrijven met een team van maximaal vier personen door 50 euro per team over te maken. Maximaal 25 teams kunnen deelnemen.

Info en inschrijven: onsmevrouw@gmail.com