Met de gemeenteraadsverkiezingen van 18 maart in het vooruitzicht krijgt u in dit artikel een terugblik op de gemeenteraadsverkiezingen van 1982. Oost- West- en Middelbeers was toen nog een zelfstandige gemeente met 3097 stemgerechtigden. B&W bestond uit Burgemeester Grem met twee wethouders, Giel van Haaren en Cees Gosens. Aan de verkiezingen deden zes groeperingen mee. Op de foto ziet u de lijsttrekkers, van links naar rechts: Theo Dieker van de Agrarische Fractie, Jan van Lieshout van de Gewone Man, Sjef Hooijen van Aksent ’74, Giel van Haaren van Groepering Beers Welzijn, Wil Heuvelmans van de Werknemersgroepering en Bertus van Hoof van het CDA.
CDA
Het CDA stond in 1982 voor het eerst op het stembiljet in de Beerzen en dat was zeer opmerkelijk. De CDA-afdeling van de landelijke partij in de Beerzen, die sinds 1975 actief was, had op 27 december 1981 nog bij meerderheid besloten om niet mee te doen aan de verkiezingen van de gemeenteraad, omdat men de tijd nog niet rijp achtte hiervoor. Dit besluit was reden voor het hoofdbestuur van het CDA in Den Haag om de plaatselijke CDA-afdeling in de Beerzen niet langer te erkennen. De partijtop in Den Haag droeg voorzitter A. van Vijfeijken zelfs op de leden van de CDA-afdeling die bij andere partijen verkiesbaar waren te royeren. Zo stond Ine van Dommelen-Schreven op een verkiesbare plaats bij de Agrarische Fractie en hoorden ook andere leden van de Beerse CDA-afdeling bij de fracties van De Gewone Man of Beers Welzijn. Voorzitter van Vijfeiken weigerde deze mensen te royeren. In een artikel in het Nieuwsblad van het Zuiden van 27 februari 1982 met als titel ‘CDA-De Beerzen gaat roemloos ten onder’, liet hij optekenen: “Maar het is toch een godgeklaagde schande dat ik iemand als Mevrouw van Dommelen uit de partij zou moeten zetten. Het partijbestuur uit Den Haag zal zelf de royementsprocedure wel starten, ik werk er in ieder geval niet aan mee.” Een tiental leden van de plaatselijke CDA-afdeling startte op eigen houtje een nieuwe partij om wel aan de gemeentelijke verkiezingen mee te doen, maar hieraan wilde van Vijfeijken ook niet meewerken. Bertus van Hoof en Aloys Kamp werden de nieuwe kartrekkers. Ine van Dommelen heeft, om het royement door het CDA voor te zijn, zelf haar lidmaatschap opgezegd.
Uitslag
Wat de uitslag ook zou worden, er zouden sowieso grote veranderingen komen in de Beerse gemeenteraad: Cees Gosens en Giel van Haaren zouden er na 16 jaar als raadslid, waarvan 12 jaar als wethouder, mee stoppen. De Agrarische fractie werd net als in 1978 de grootste partij. De wethouders werden door de leden van de gemeenteraad gekozen. Theo Dieker werd de eerste wethouder, als opvolger van Cees Gosens De tweede wethouder werd een heet hangijzer. De Gewone Man was met 18,2% van de stemmen de tweede partij geworden en Jan van Lieshout rekende er dan ook op dat hij wethouder zou worden. Zo was hij het immers net na de verkiezingen met de lijsttrekkers van de Agrarische Fractie en Aksent ’74 mondeling overeengekomen. Maar toen deze lijsttrekkers dit met hun fractiegenoten gingen bespreken, liep het anders. Twee boeren als wethouder, die ook nog eens allebei uit Westelbeers kwamen, dat vonden ze te veel. ‘Boerenbedrog’ noemde Jan van Lieshout deze ontwikkeling. In het Nieuwsblad van het Zuiden van 31 augustus 1982 zegt Jan van Lieshout hierover: “Omdat ik boer ben, mag ik geen wethouder worden in Oost- West- en Middelbeers. Uitgesproken de Agrarische Fractie in de gemeenteraad wil geen twee boeren als wethouder. Was ik bijvoorbeeld onderwijzer, dan zou ik wel deel uit mogen maken van het college.” Na twee stemrondes kwam inderdaad een onderwijzer als winnaar uit de bus: Wil Heuvelmans van de Werknemersgroepering werd de tweede wethouder.
Spijtig genoeg overleed Theo Dieker in september 1982, hij had slechts één raadsvergadering als wethouder mee mogen maken. Bij de verkiezing van de opvolger van Theo Dieker kwam Sjef Hooijen als winnaar uit de bus. Jan van Lieshout moest wachten tot na de gemeenteraadsverkiezingen van 1984. Toen werd hij samen met Kees van Oisterwijk wethouder. Geen twee boeren als wethouder, maar wel boer en tuinder, heer en meester.
(Tekst: Joke van Ham, heemkundekring “Den Beerschen Aard”. De foto van de vorige Groeten uit de Beerzen, over de playbackshow, was van Peter van Gerven)
