Tijdens de vastenperiode stond in Oirschot, de Beerzen en Best het Vastenactieproject ‘Betere overlevingskansen voor moeder en kind’ in Gambia centraal. Dankzij de inzet van talloze vrijwilligers en de Goede Doelen Week werd een indrukwekkend bedrag van €17.206,60 opgehaald.
De Stichting Vastenactie verdubbelde dit met een garantiesubsidie, waardoor de totale opbrengst uitkomt op €22.500 — een bedrag dat in Gambia hard nodig is. Het gekozen project sluit aan bij de inzet van mensen uit de eigen gemeenschap. De Stichting Brufut Vooruit ondersteunt het Health Center Brufut, waar verloskundige Geertje Swinkels uit Best zich sinds 2021 met hart en ziel voor inzet. Na een eerste verkennende reis, samen met een collega, werd duidelijk dat de verloskundigen in Brufut goed zijn opgeleid, maar moeten werken met zeer beperkte middelen.
Gambia kent grote uitdagingen: anticonceptie is weinig geaccepteerd, gezinnen met tien kinderen zijn normaal, de kindersterfte is hoog en complicaties tijdens zwangerschap en bevalling komen veel voor. Een aangeschaft echoapparaat bleek al snel van grote waarde bij het vroegtijdig herkennen van problemen.
Geertje reist inmiddels twee keer per jaar naar de kliniek en ondersteunt met concrete hulp: ingezamelde handdoeken, naaimachines voor lokaal geproduceerd maandverband, kleding, medicijnen en kraampakketten.
In oktober 2025 werd, met steun van Brufut Vooruit en Wilde Ganzen, naast de oude kraamkliniek een nieuwe kraamkliniek geopend, inclusief operatiekamer en laboratorium. De Vastenactie-opbrengst wordt gebruikt voor de inrichting van dat laboratorium, waar onderzoek wordt gedaan naar complicaties tijdens zwangerschap en bevalling. “Het geld komt volledig ten goede aan de stichting,” zegt Geertje. “Alle steun is welkom. je hebt elkaar nodig.”
