Bij de opening van de expositie ‘Kunst – ik ben een kunstenaar’ puilde het Oude kerkje in Middelbeers uit met trotse ouders, grootouders, broertjes en zusjes en niet te vergeten: de jonge kunstenaars zelf. De groepen 1 en 2 van bs De Vliertuin hadden zich weer vol overgave gestort op het werk van veelal moderne kunstenaars. De resultaten waren ernaar, want de honderden kunstwerken in het kerkje oogstten veel bewondering.
door Rens van Ginneken
Je zou bij kleuters misschien niet direct aan een Pollock, Appel, Kadinski of Haring denken. Toch weten de kinderen in hun werk duidelijk de kenmerken van deze grote meesters te vangen. Het levert een prachtige expositie op, zeer divers, mooi tentoongesteld op grote panelen en zéér kleurrijk. Juf Marja van den Bors loopt al bijna net zo trots als de kinderen tussen de kunstwerken door. “We hebben dit project al een paar jaar en altijd is het een succes. We proberen de kinderen mee te nemen in het werk, het kleurgebruik, de vormen en de opvallende dingen van verschillende kunstenaars en zoals je ziet pakken ze dat goed op.”
Vanuit verwondering
Ze vervolgt: “Maar het is wel breder dan alleen moderne kunst maken. Zo zijn er ook zelfportretten van de kinderen en een aantal kinderen heeft zijn achterkant geschilderd, nadat we daarvan een foto hebben gemaakt. We hebben lijsten gevouwen en mozaïek gemaakt. Ieder op zijn eigen niveau en met zijn eigen invulling. Ze leren op een andere manier kijken en en passant doen ze ook aardig wat woordenschat op: palet, abstract, paneel. Hoe werkt het mengen van kleuren? Als de kinderen ermee bezig zijn, zien we vooral veel verwondering.” En zeg nu zelf: hoeveel mooie dingen zijn er niet ontstaan vanuit verwondering?
Creativiteit ontwikkelen is belangrijk
Veel kinderen lopen tussen al het werk van hun leeftijdgsgenootjes door en sommigen willen wel even bij hun werk poseren voor de fotograaf, zoals Abi Ranga (4). Trots wijst ze haar zelfportret aan. Haar ouders zijn als expats voor ASML uit India in Middelbeers neergestreken en zijn zichtbaar net zo trots als Abi zelf. “Dit kleurrijke werk past wel goed bij Abi”, vertelt haar moeder in het Engels. “Ze is van zichzelf een vrolijk kind en deze manier om je puur en kleurrijk uit te drukken: daar geniet ze van. Wij als ouders vinden het mooi en belangrijk dat de school ook aandacht besteed aan het ontwikkelen van de creativiteit. Dat hoort ook bij de ontplooiing van kinderen”, aldus moeder Ranga. “En zoals je hoort spreekt Abi al een aardig mondje Nederlands. Het is verbazingwekkend hoe snel ze dat oppikt!”
