Al enkele jaren staat bij Familiekamer ’n Laatste Groet aan de Harnasweg in Oirschot een bijzondere boom: de zakdoekjesboom (Davidia involucrata). En ook dit voorjaar laat hij zich weer van zijn mooiste kant zien. Wat deze boom zo uniek maakt, zijn de twee grote witte schutbladeren die de bloemen omhullen. Naarmate de boom groeit, worden ook deze “zakdoekjes” groter — soms wel 10 tot 15 centimeter lang en bewegen ze sierlijk in de wind.

De naam Davidia involucrata betekent letterlijk “voorzien van een omhulsel”, wat verwijst naar deze karakteristieke schutbladeren. De boom heeft daarnaast frisgroene, hartvormige bladeren die mooi contrasteren met de witte bloei.

In april verschijnen de eerste bloemen, en in mei staat de boom volop in bloei. De witte schutbladeren hebben niet alleen een esthetische functie: ze beschermen het stuifmeel tegen regen én trekken bestuivers aan, zoals bijen en (in mindere mate) kevers. Vooral bijen spelen een belangrijke rol, doordat ze elke paar seconden van bloem naar bloem vliegen.

In het land van herkomst, China, wordt deze boom ook wel de “tot-ziens-boom” genoemd.

Dat maakt zijn plek in Oirschot extra bijzonder. Bij familiekamer ’n Laatste Groet, waar mensen afscheid nemen van een dierbare, krijgt de boom een bijna symbolische betekenis. Alsof de zacht bewegende “zakdoekjes” opnieuw troost bieden op momenten van herinnering en gemis.

Berdien van de Ven