Verzuring, verdroging, vervuiling, vermesting….als groene columnist in deze bijna donkere dagen voor Kerst zou je er een vervelend gevoel van krijgen. Zijn er dan geen lichtpuntjes te vinden die ons hoop kunnen geven op een betere, gezondere en vooral groene toekomst? Helaas, geachte lezers, zelfs de nachtelijke lichtpuntjes zijn inmiddels verhuisd naar de allesomvattende “V” van vervuiling.

Als echte “dagdieren” vinden wij het vanzelfsprekend dat ook de nacht ons domein is. En omdat wij nu eenmaal te weinig staafjes als lichtgevoelige cellen in ons netvlies hebben zien we ’s nachts letterlijk geen hand voor ogen. En met Halloween in het vooruitzicht worden we ook nog eens voortdurend geconfronteerd met enge bewoners van het diepe duister. Spoken, geesten, wandelende skeletten die het op ons levende aardbewoners voorzien hebben. Het bewijst maar weer eens dat voor overleven die vreselijke diepe duisternis moet veranderen in een met kunstlicht overgoten wereld. Wat dat voor effect heeft zie je pas goed als je met een nachtvlucht aankomt of vertrekt uit ons bomvolle landje. Snelwegen als verlichte spinnenwebben dooraderen het ganse land. Steden, dorpen en tuinbouwkassen zijn omgevormd tot flonkerende bakens voor ruimtereizigers. Het duister is uitgebannen, onze techniek heeft overwonnen. “Luctor et illuminati” zou een betere slagzin zijn dan het bekende “luctor et emergo” van onze Zeeuwse buren.

Lichtvervuiling leidt echter niet alleen tot gezondheidsklachten bij tweebenige bewoners van ons landje. Elke nachtactieve diersoort komt erdoor in de problemen, Van huismoeder tot stofuil, van laatvlieger tot nachtzwaluw,. Of het nu gaat om vlinders, vleermuizen of vogels, allen balen als een stekker dat er niemand is die dat stopcontact eens sloopt en zij weer ongestoord hun kostje bij elkaar kunnen zoeken.

Mede door de jaarlijkse Nacht van de Nacht op de laatste zaterdag van oktober is er steeds meer aandacht voor overbodige lichtvervuiling gekomen. Sommige gemeentes laten het niet bij één nachtje de grote bomen op de Markt in het donker te zetten. Steeds meer fietspaden krijgen slimme verlichting die pas aangaat als er een nachtbraker op twee wielen in aantocht is. Voor veiligheid noodzakelijke verlichting krijgt vaker een zodanig spectrum dat vlinders er niet meer door aangetrokken worden.

Om te ervaren dat de vreemde en juist daarom enge wereld van de nacht juist buitengewoon mooi kan zijn worden er tijdens de Nacht van de Nacht op allerlei plaatsen excursies georganiseerd. Een leuke optie is de IVN wandeling over de Kampina. Vertrekkend op 19.30 vanaf de Posthoornseweg 11 in Oisterwijk en terug rond 21.30 uur. Geheel gratis en aanmelden is niet nodig om eens te ervaren hoe het is om vanuit een duister bos de donkere heide op te wandelen. Nachtzwaluwen zijn al vertrokken richting hun winterverblijven maar er zal zeker kans zijn om bosuilen te horen roepen.